Travian Cevaplar

Sorunuz ile başlayalım

Cevap veren sorulara göre ara

Sorunuzun cevabını bulabilmek için, ilk önce ana kategoriyi ve ardından da sayfanın alt kısmında cevap çıkana kadar, alt kategorileri seçiniz. Eğer istediğiniz cevap bu değilse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bir sorum var...

Seçeneklere göz at:

Site haritasına göre ara

Sevdiğiniz web sitelerinden alıştığınız gibi, site haritası üzerinden aramayı mı tercih ediyorsunuz? Hiç sorun değil. Site haritasını kullanarak, sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Tahıl Sıkıntısı

Pek çok oyuncunun oyunda karşılaştığı ilk problemlerden biri hammaddeleri (üretim, harcama vs.) dengelemektir. Bu konuda ilk öne çıkan hammadde de genellikle tahıl üretimi olur. Üretim miktarlarınızı gösteren  bölüme göz attığınızda, sıklıkla şunu görürsünüz: Crop Tahıl: 2 adet

Pek çok bina, hammadde alanı ve asker; saatlik olarak, belli bir miktarda tahıl tüketirler. Bu bina ve askerlerin saatlik tükettikleri tahıl miktarı, bunları üreteceğiniz menüde Cropusage ikonuyla belirtilmektedir.
Örneğin, 1. seviye orman kurmak için:
lumber 40 clay 100 iron 50 crop 60 cropusage 2  gerekir.

Bu, ormanı kurmanız için, hammadde deponuzdan 40 odun, 100 tuğla, 50 demir ve tahıl ambarınızdan da 60 tahıl gideceği anlamına gelir. Ek olarak, bu binanın sürekli olarak, saatlik iki tahıl tüketeceğini anlatır. Bu saatlik tahıl tüketimi, binaların her seviyesi için toplanır ve seviye iki orman ek olarak bir tahıl daha tüketir(toplam olarak bu hammadde alanının tükettiği tahıl böylece üç olur). Oyun ekranınızın en üstünde depolarınızda ve ambarınızda şu anda bulunan hammadde miktarlarını ve tahıl üretim ve tüketim miktarınızı görebilirsiniz: 
Lumber 145/800 Clay 200/800 Iron 100/800 Crop 90/800 Cropusage 12/14

CroplandBu, şu anda deponuzda 145 odun, 200 tuğla, 100 demir ve ambarınızda da 90 tahıl olduğu anlamına gelir. Ayrıca saatlik 14 tahıl ürettiğiniz ve bunların 12 sinin bina ve/veya askerler tarafından tüketildiğini anlatmaktadır. Bu durumda, eğer bir ormanı seviye bir yapmak isterseniz, sistem buna izin vermeyecektir. Çünkü oyun, tahıl üretiminizin saatlik iki tahıldan aşağı olmamasını sağlamaya çalışır.

Tahıl üretimini arttırmak için, üretim alanlarınızın olduğu "Köy Planı" menüsüne geçin ve tarlalarınızdan birine tıklayın(sarı olanlar). Bu alana tıkladığınızda seviye yükseltebilmeniz için hangi hammaddeden hangi miktarda gerektiği çıkan menüde yazacaktır. Hammadde alanını geliştirebilmeniz için bu hammaddelerin deponuzda olması gerekir. Sarı hammadde alanına tıkladığınızda seviye bir tarla kurabilmek için 20 tahıl harcamanız gerektiği dikkatinizi çekecektir.

Eksi tahıl üretimi ve etkileri
Eğer ürettiğiniz tahıldan, asker ve nufusunuzu beslemeniz gereken tahıl miktarı daha fazla olursa, tahıl üretiminiz eksiye düşer. Bu, köydeki askerlerinizin tahıl ambarınızı boşaltacağı anlamına gelir. Eğer köyün sahibi ambarı sıfırlanmadan doldurmazsa askerler yavaşça açlıktan ölmeye başlayacaklardır. Tahıl üretimi sıfıra ulaştığında ise açlıktan ölümler de duracaktır.


Sorunuzun cevabi tatmin edici oldu mu?

Evet   Normal   Hayır